Totul a început cu ideea de a grăbi venirea primăverii… Zis şi făcut… părinţii şi piticul Theo, ne-am pus pe treabă şi am început să ne adunăm cele necesare pentru realizarea machetei cu decorul de primăvară.
- am făcut rost de bucată de scârţâitoare de la un prieten;
- ne-am apucat de defrişat boscheţii din faţa blocului pentru a avea cei 4 copăcei de pe machetă (crenguţele le-am pus în apă şi surpriză………după o săptămână acestea deja făcuseră nişte frunzuliţe mici);
- am printat mai mulţi fluturaşi, pe care Theodora i-a colorat cu toate cariocile din dotare… nu sunt puţine…… există acolo şi nişte floricele pe care le-a colorat însă cu creioanele ei preferate;
- am printat şablonul la floricelele şi frunzele de pe machetă, iar Theodora s-a apucat de decupat cu forfecuta;
- pe macheta am mai pus şi nişte floricele de frezii care au fost presate îin agendă……
- la gărgăriţe ne-a ajutat şi tăticul Theodorei, deoarece acestea sunt făcute din ipsos……Theodora doar le-a pictat;
- băncuţa a fost realizată din câteva betişoare de scobitori şi 2 bucăţele de carton decupat de Theo (tati a lipit după aceea băncuţa cu prenandez….deoarece Theo nu are atâta îndemânare şi în plus era murdară de prenanadez pe mânuţe…. )
- leagănul recunosc a fost ideea mea, dar l-am realizat împreună cu Theo, ea a tăiat sforile şi a decupat cartonul… după care împreună ne-am chinuit să legăm sforile ca să-i dăm forma finală;
- la copilaşii de pe leagăn m-am chinuit eu cu confecţionarea lor din puţin material şi putina lână, să-i fac după nişte mărţişoare…că nu puteam să lăsăm legănuţele goale;
- gărduleţul a fost realizat din nişte beţe de frigărui lipite cu prenandez;
Şi cam atât… de rezultat suntem foarte mândri… ne-a luat ceva, timp dar a meritat… a venit şi primăvara după atâtea flori şi fluturi…..Theodora deja se joacă cu păpuşile în părculeţul realizat de ea.
Pentru a vota această machetă:
- Daţi un click pe contorul de vot (mai jos, cinci picături de culoare).
- Adăugaţi un comentariu.
Voturile vor fi validate numai dacă îndeplinesc simultan ambele condiţii de mai sus.
Vezi pagina principală a concursului si celelalte machete | Despre Theodora
Ultimele postari ale lui Cristina H. (vezi toate)
- Hora Unirii – ghirlandă (decupaj) - 22 ianuarie 2025
- Românași din linguri de lemn - 21 ianuarie 2025
- Somnoroase păsărele-colaj pentru pici - 11 ianuarie 2025
felicitari.. foarte draguta macheta ta.. succes in continuare!
Bine Theo … Bravo si mamica :)) … Andru te sustine … Bafta
felicitari!
felicitari pentru realizare. Sper sa castigi concursul.
Foarte frumos. Succes in continuare!
Carla
Super tareee…tine`o tot asa si sper sa castigi..pupiciii
impresionant ce ati reusit. succes si la alte tentative
Dragut!Chiar imi place.Mi-ar fi parut rau daca n-as fi putut sa te ajut cu un vot!
Felicitari si mult succes.
foarte frumoasa macheta, multa bafta!
very nice…felicitari Theo, ai o imaginatie bogata :)…
Bafta in continuare!
Este extraordinar de frumos. Felicitari!
Bravo Teo!
Iti doresc sa castigi!
Bravo Teo!
Este excelent! Mult succes!
foarte reusita macheta,FELICITARI
frumoasa macheta,FELICITARI
floricele
Foarte Frumos , as putea spune frumos cu 2 de f .
foarte creativ. super!:D dintotdeauna am stiut ca ai talent la astfel de lucruri
Frumos ! Bravo Bianca >:D<
felicitari !!!!
Foarte frumos…mult succes:*
Felicitari.Este o macheta placuta,calda si plina de culoare.Mult succes !
foarte frumos succes mai departe
nice 😀
foarte frumos…..o fetizta talentata:*….bv
bv teo…….mult succes
Votul la concursul de machete s-a incheiat. Conform inregistrarilor, pentru macheta Theodorei, la ora 00:00, s-au inregistrat:
70 comentarii valide (cu IP unic)
78 voturi contorizate (pe contorul de vot)
58 puncte acumulate (comentarii care au fost insotite de un vot)
in cursul zilei vor fi aprobate toate comentariile (77)
o lucrare excelenta, dar cred ca ar fi meritat sa se vada si fetita macar 3 secunde in filmulet pt a se simti si ea cu adevarat bucuroasa.